راهنمای سازمان در انتقال از ISO TS به IATF 16949

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

سیستم مدیریت کیفیت یک سازمان مجموعه ای پیچیده از فرایندها است که به طور مداوم محصولات قابل اعتماد با ویژگی های کیفی بالا تولید می کند ، انتظارات مشتریان را برآورده می کند و سایر سهامداران را در تمام مراحل توسعه محصول درگیر می کند. در نتیجه ، گواهینامه ISO تضمین کننده فرآیندهای کافی و تولید محصولات با کیفیت در سازمان است. کیفیت محصول یکی از مهمترین نگرانیها در فعالیتهای صنعتی از جمله صنعت خودرو است و آنقدر حیاتی شده است که تقریباً همه کشورها هدف افزایش کیفیت را ارسال کرده اند. با این وجود ، ارزش افزوده گواهینامه توانایی تحقق درآمد بیشتر و اطمینان از موفقیت بهتر در تولید قطعات با کیفیت خودرو و خدمات مرتبط در صنعت خودرو است ، درهای تولید کنندگان خودرو را برای توجیه محصولات برتر و خدمات خوب خود به مشتریان باز می کند / تأمین کنندگان

ISO / TS 16949 مشخصات فنی ایزو است که هدف آن بهبود مستمر ، به ویژه کاهش نقص ، تغییر و اتلاف در زنجیره تأمین خودرو در طی مراحل تولید و سایر مراحل تولید قطعات است.

علاوه بر این ، ISO / TS 16949 برای اولین بار در سال 1999 توسط گروه ویژه بین المللی خودرو (IATF) و “کمیته فنی” ISO تهیه و تهیه شد ، از آن زمان به یکی از استانداردهای بین المللی مورد استفاده در صنعت خودرو در جهان تبدیل شده است. . استاندارد قبلی ISO / TS 16949 قرار است با انتشار استاندارد جدید صنعت جهانی توسط گروه ویژه بین المللی خودرو (IATF) تکامل یابد. به IATF 16949 تغییر نام داده است و دیگر استاندارد ISO / TS 16949 نیست.

IATF 16949: 2016 شامل متن ISO 9001 نیست که در نسخه قبلی ISO / TS 16949: 2009 بسته بندی شده است. استاندارد جدید فقط به مرجع و عنوان بند ISO 9001: 2015 اشاره می کند. با این حال ، IATF 16949: 2016 مطابق با آخرین نسخه استاندارد سیستم های مدیریت کیفیت ISO است ، ISO 9001: 2015 که کاملاً به ساختار و الزامات آن احترام می گذارد. به عنوان یک استاندارد ، تنها نیست بلکه به عنوان یک مکمل و در رابطه با ISO 9001: 2015 اجرا می شود. کلیه سازمانی که در بخش خودرو به دنبال صدور گواهینامه IATF 16949: 2016 هستند نیز باید با ایزو 9001: 2015 جدید مطابقت داشته باشند.

 

دلیل بازنگری

استانداردهای ISO برای به روز بودن در مورد نیازها و انتظارات تجاری هر پنج سال یک بار بررسی می شوند تا مشخص کنند چه عواملی تغییر کرده و به دنیای تجارت مدرن مربوط می شوند. از زمان آخرین تجدید نظر در ISO 9001: 2008 ، نیازها و انتظارات تجاری به طور قابل توجهی تغییر کرده است ، بنابراین ، ISO 9001: 2015 با اتخاذ فناوری جدید و رفع نیاز به توسعه پایدارتر ، مدیریت کیفیت و بهبود مستمر را در قلب سازمان به ارمغان می آورد. ابتکارات برای سازمان ها. این امر از طریق درک بهتر متن سازمان و اشخاص ذینفع مربوطه ، همچنین با انجام اقدامات مناسب برای درک خطرات و فرصت ها در کل سطوح حاصل می شود.

IATF 16949: 2016 جدید از تمام الزامات و تغییرات ISO 9001: 2015 با الزامات اضافی برای بخش صنعت خودرو پشتیبانی می کند. برای سازمانهایی که نیاز به پیاده سازی IATF 16949 دارند ، انطباق این استاندارد با ساختارهای ISO 9001: 2015 ، سازمانی را که نیاز به رعایت بیش از یک استاندارد سیستم مدیریت کیفیت دارند ، آسان می کند. اجرای صحیح IATF 16949 به نفع سازمان خواهد بود از جمله:

 • شناخت بهتر از مقامات نظارتی
 • داشتن محصولات قابل اعتماد
 • تأمین نیازهای مشتری
 • فرایندها و سیستم اسناد بهتر 

 

خلاصه تغییرات مهم در IATF 16949 جدید

بیشتر الزامات استاندارد جدید از ISO / TS 16949 منتقل شده است. با این حال ، یک استاندارد جدید در مورد تحول جهت صنعت خودرو به روز شده است. IATF 16949 ساختار سطح بالایی را که در ISO Annex SL مشخص شده است ، اقتباس می کند که یک الزام برای تمام استانداردهای سیستم مدیریت جدید و اصلاح شده است. استاندارد جدید شامل موارد زیر است:

 • الزامات مربوط به قطعات و فرایندهای مربوط به ایمنی
 • قابلیت ردیابی محصولات مطابق با استانداردهای قابل اجرا
 • الزامات مربوط به محصولات دارای نرم افزار تعبیه شده
 • فرآیند مدیریت گارانتی از جمله “مشکلی پیدا نشد”
 • توضیحات مورد نیاز برای مدیریت و توسعه تأمین کننده زیر ردیف
 • الزامات مربوط به مسئولیت شرکت
 • الزامات خاص برای (نصب شده) و (CSR)

 

فرآیند حسابرسی انتقال و الزامات انتقال

از آنجا که استاندارد جدید در اول اکتبر 2016 در دسترس قرار گرفته است ، طبق IATF ، از اول ژانویه 2017 ، می توان ممیزی ها را به IATF 16949: 2016 انجام داد ، بنابراین حسابرسان سازمان صدور گواهینامه شخص ثالث آموزش ارتقا صلاحیت را از 15 دسامبر آغاز می کنند ، 2016. کلیه ممیزی های ISO / TS 16949: 2009 از اول اکتبر 2017 (از جمله ممیزی اولیه ، نظارت و تایید مجدد یا انتقال) دیگر قابل اجرا نخواهد بود. در نتیجه ، پس از این تاریخ ، همه سازمان ها باید از طریق یک ممیزی انتقال به استاندارد جدید خودرو. تا 14 سپتامبر 2018 ، گواهینامه های ISO / TS دیگر معتبر نخواهند بود. 

مزایای پیاده سازی صحیح IATF 16949

ساختار IATF 16949 فوق العاده به سازمانها سود می رساند. اجرای صحیح در محل ، اطمینان از اطمینان از دریافت مشتریان و محصولات با کیفیت بهتر و قابل اطمینان است که در عوض از بسیاری جهات به سود شرکت است. برخی از مزایا به شرح زیر است:

 • دستیابی به رویکرد سیستمی برای مدیریت فرآیند و عملکرد
 • برای تولیدکنندگان خودرو و مشتریان خودرویی نصب شده به یک سیستم مدیریت کیفیت اساسی نیاز دارد
 • به رسمیت شناختن بین المللی
 • دسترسی آسان به بازار جهانی زنجیره تامین خودرو
 • در ابتدا مشتریان به طور مداوم رضایت خود را ملاقات می کنند و افزایش می دهند
 • خطرات مربوط به سازمان خود را برطرف و شناسایی کنید

اجرای صحیح IATF 16949 نه تنها صلاحیت شرکت شما را در بین فروشندگان افزایش می دهد بلکه کیفیت ، کارایی ، ارتباطات و کاهش هزینه ها را در سازمان بسیار بهبود می بخشد.

به سازمانهای درگیر در صنعت خودرو توصیه می شود كه در مراحل اولیه ، به عنوان بخشی از ممیزی برنامه ریزی شده بعدی ، ممیزی انتقالی را انجام دهند.

 

 

گروه مشاوران کوشان به عنوان یکی از برترین و موفق ترین مشاوران در حوزه آموزش، استقرار و اخذ گواهی نامه استاندارد IATF آمادگی دارد تا سازمان ها و شرکت های فعال در عرصه تولید قطعات خودرو را در این راستا یاری نماید. لطفا به منظور کسب اطلاعات بیشتر و دریافت تماس مشاورین ما، درخواست خود را در سامانه ثبت درخواست مشاوره سایت، ثبت نمایید.

کوشان، کوششی در تعالی سازمان

Authors

Entrepreneur
Entrepreneur
مشاور مدیریت، کسب و کار، تولید و کیفیت