نحوه دریافت گواهینامه IATF

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

“بکارگیری سیستم مدیریت کیفیت می تواند به اطمینان از عملکرد مداوم محصولات خودرو کمک کند. مشخصات فنی که IATF 16949 نام دارد می تواند شما را در ایجاد چنین سیستمی یاری نماید”

کار در بخش خودرونیازمند تعهد به کیفیت است. دقت قطعات مورد استفاده برای ساخت خودرو همچون خود وسایل نقلیه برای اطمینان از ایمنی مشتری و تجربه لذت بخش وی بسیار اهمیت دارد. بکارگیری سیستم مدیریت کیفیت می تواند به اطمینان از عملکرد مداوم محصولات خودرو کمک کند. این مشخصات فنی که IATF 16949  نام دارد می تواند شما را در ایجاد چنین سیستمی یاری نماید.

IATF 16949 چیست؟

IATF 16949 یک استاندارد فنی برای سیستم های مدیریت کیفیت در بخش خودرو است. یکی از استانداردهای بین المللی که به طور گسترده در صنعت خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

IATF یک استاندارد مدیریت کیفیت مستقل نیست. بلکه  یک مکمل برای استاندارد ISO 9001: 2015 است ، استاندارد مدیریت کیفیت از سازمان بین المللی استاندارد (ISO) که برای مشاغل مختلف صنایع اعمال می شود. ISO 9001 دامنه وسیع تری دارد و به ملاحظاتی که مخصوص بخش خودرو است پرداخته نمی شود. به همین دلیل ،16949  IATF به همراه 9001 ISO  دست به دست هم داده تا یک استاندارد خاص برای خودرو ایجاد کنند.

گروه ویژه بین المللی خودرو (IATF) جدیدترین نسخه استاندارد را كه ISO تأیید كرده است را توسعه و ارائه نموده است. ISO همچنین نسخه های اولیه این راهنما ها را که از سال 1999 آغاز شده است، منتشر نمود. نسخه قبلی 16949 ISO / TS  نام داشت که از عنوان آن میتوان فهمید محصوا ISO است و توانست دو سوم آرای مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک مشخصه فنی مورد تایید را بدست آورد. از 14 سپتامبر 2018 ، گواهی تمام نسخه های منتشر شده آن قبل از IATF 16949:2016 منقضی گردیدند.

IATF گروهی از تولیدکنندگان خودرو و انجمن های صنفی است که به منظور بهبود کیفیت محصولات خودرو برای مشتریان در سراسر جهان تشکیل شده است. اعضای IATF شامل تولید کنندگان

شرکت فورد موتور

شرکت جنرال موتورز

FCA US LLC

گروه PSA

گروه BMW

Daimler AG

FCA ایتالیا اسپا

فولکس واگن AG

و رنو

و همچنین انجمن های تجاری AIAG ایالات متحده ، SMMT از انگلستان ، ANFIA ایتالیا ، FIEV فرانسه و VDA QMC آلمان.

IATF 16949 در کجا مورد استفاده قرار میگیرد؟

IATF 16949 مربوط به سازمانهایی است که بخشی از صنعت خودرو یا به هر ترتیب مرتبط با آن هستند. برخی از این سازمان ها عبارتند از:

 • سازندگان خودرو
 • تولید کنندگان قطعات خودرو
 • تأمین کنندگان مواد برای تولید کنندگان قطعات خودرو و خودرو
 • مراکز طراحی خودرو
 • مراکز توزیع خودرو
 • سازمان های مدیریت کیفیت که با تولیدکنندگان خودرو کار می کنند
 • سازمانهای دیگری که در صنعت خودرو کار می کنند یا با آن مرتبط هستند

IATF 16949 شامل چه مواردی است؟

IATF 16949  الزامات سیستم مدیریت کیفیت را برای طراحی ، توسعه ، تولید ، مونتاژ ، نصب و خدمات محصولات مرتبط با خودرو تعریف می کند. سیستم مدیریت کیفیت یا QMS ، مجموعه ای از فرایندها و سیاست ها است که برای اطمینان از تعالی و بهبود مستمر محصولات یا خدمات سازمان طراحی شده است. ISO 9001 چارچوبی برای QMS تعیین می کند که در صنایع کاربرد دارد. IATF 16949 از ساختار ISO 9001 استفاده می کند و شامل برخی الزامات خاص صنعت خودرو می باشد. IATF دو دفترچه راهنما – یکی برای IATF 16949 و دیگری برای ISO 9001- در اختیار شرکت هایی قرار می دهد که به دنبال صدور گواهینامه هستند. برخی از جنبه های  QMS خودرو که IATF 16949 بر روی آنها متمرکز است:

• کارایی و اثربخشی فرآیند

• پیشگیری از عیب

•رضایت مشتری

• بهینه سازی زنجیره تامین

•بهبود مداوم

اگرچه متن دو استاندارد یکسان نیست ، اما بیشتر آنها مشابه است. استفاده از ساختار مشترک باعث می شود که استفاده از دو راهنما در کنار یکدیگر و همچنین سایر استانداردهای ISO که ساختار یکسانی دارند ، آسان تر شود.

IATF 16949 شامل همان “ساختار 10 بخشی” ISO 9001 است.

• بخش 1: دامنه: این بخش مقدمه است و دامنه استاندارد را تعریف می کند.

• بخش 2: مراجع اصلی و قانونی: این بخش سایر اسناد ارجاع شده در استاندارد را که برای کاربرد آن لازم است ، مشخص می کند.

• بخش 3: اصطلاحات و تعاریف: این بخش اصطلاحات مربوطه را تعریف می کند.

• بخش 4: متن سازمان: این بخش به سازمان کمک می کند تا زمینه خود را ، از جمله نیازها و انتظارات طرف های مرتبط ، از نظر QMS تعیین کند. همچنین به شرح کلی الزامات QMS می پردازد.

• بخش 5: رهبری: در این بخش نقش رهبری سازمان در اجرای QMS مورد بحث قرار می گیرد. به همچنین مسئولیت شرکت و خط مشی کیفیت را تعریف می کند. و یادآوری می کند که مدیریت باید رهبری و تعهد به QMS را نشان دهد و همچنین نقش ها و مسئولیت های مربوط به QMS ، از جمله وظایف صاحبان فرآیند را تعیین کند.

• بخش 6: برنامه ریزی: این بخش شامل الزامات طرحریزی برای رسیدگی به خطرات و فرصت ها ، تجزیه و تحلیل ریسک ، اهداف کیفیت ، اقدامات پیشگیرانه و برنامه های احتمالی (طرح های اقتضایی) است.

• بخش 7: پشتیبانی: این بخش الزامات فرآیندهای پشتیبانی و منابع را پوشش می دهد. این الزامات را برای افراد ، دانش سازمانی ، محیط کار ، آگاهی ، ارتباطات ، منابع نظارت و سنجش ، زیرساخت ها ، صلاحیت آدیتور و اطلاعات مدون، تعریف می کند.

• بخش 8: عملیات: این بخش الزامات مربوط به محصولات و خدمات را شامل می شود ، از جمله فرایندهای برنامه ریزی ، طراحی ، بررسی نیازمندیهای محصول ، خرید و ایجاد آنها. برخی شرکت ها می توانند جنبه های خاصی از این بخش را – در صورت عدم وجود ارتباط – نادیده بگیرند. به عنوان مثال اگر شرکتی در طراحی محصول فعالیتی نداشته باشد ، می تواند آن الزامات مرتبط را نادیده بگیرد.

• بخش 9: ارزیابی اجرا: این بخش الزامات نظارت و ارزیابی عملکرد QMS را پوشش می دهد. این بخش، روشهای مورد استفاده در ممیزی داخلی ، نظارت بر فرایندهای تولید ، بازنگری های مدیریت و ارزیابی رضایت مشتریان را مورد بحث قرار می دهد.

• بخش 10: بهبود: این بخش مربوط به بهبود مستمر سیستم مدیریت کیفیت میگردد و شامل الزامات مربوط به عدم انطباقها و اقدامات اصلاحی است.

اهمیت گواهی نامه IATF 16949

به سود شرکت های صنعت خودرو است که هم ناشی از رعایت الزامات استاندارد و هم گواهینامه است.

• افزایش فرصت های شغلی: داشتن گواهینامه به استاندارد معتبر بین المللی اعتبار و پایبندی شرکت شما به کیفیت را نشان می دهد. این ویژگی ها تولیدکنندگان ، تأمین کنندگان و سایر افراد در صنعت را برای کار با شرکت شما بیشتر می کند. تولیدکنندگانی که مشترک IATF هستند نیز بسیاری از تأمین کنندگان خود را ملزم به صدور گواهینامه IATF 16949 می کنند. صدور گواهینامه در را به فرصتهایی باز می کند که در غیر این صورت ممکن نیست.

• بهبود رضایت مشتری: IATF 16949 به شما کمک می کند از کیفیت ثابت محصولات خود اطمینان حاصل کنید و اطمینان بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید انتظارات مشتری را برآورده کرده و شهرت خود را ارتقا دهید.

• عملکرد پیشرفته و کاهش هزینه ها: IATF 16949 به شما کمک می کند تا به طور مداوم فرایندهای خود را بهبود بخشید ، در نتیجه باعث افزایش کارایی و هزینه کمتری می شود. این استاندارد بر بهبود کارایی در زنجیره تأمین متمرکز است.

• مدیریت ریسک بهبود یافته: تمرکز مشخصات در مدیریت ریسک به مشاغل کمک می کند تا درک خود را از ریسک ها بهبود بخشند و این خطرات را به حداقل برسانند. این کار را تا حدی با افزایش قابلیت ردیابی و سازگاری محصول و خدمات انجام می دهد.

• کیفیت سازگارتر: به عنوان یک استاندارد مدیریت کیفیت ، IATF 16949 به شما کمک می کند تا یک سیستم مدیریت عالی ایجاد و حفظ کنید. این سیستم ثبات ، صلاحیت و کنترل را در سراسر زنجیره تأمین امکان پذیر می کند و باعث تولید محصولات برجسته و مداوم می شود.

چگونه می توانید با IATF 16949 سازگار باشید؟

دستیابی به انطباق با IATF 16949 به تلاش قابل توجهی نیاز دارد. شرکت شما باید الزامات استانداردها را مطالعه کرده و فرایندهای خود را برای رعایت آنها تغییر دهد. با این حال ، دستیابی به گواهینامه ارزش زمان و تلاش لازم را خواهد داشت.مهم است که به یاد داشته باشید IATF 16949 مکمل ایزو 9001 است. برای دریافت گواهینامه IATF 16949 ، شما همچنین باید الزامات ISO 9001 را رعایت کنید. شما لزوماً مجوز دریافت ISO 9001 را ندارید ، اما این کار را می کنید باید از تمام تعهدات خود پیروی کنید. اگر قبلاً گواهینامه ISO 9001 دارید ، فقط باید به بخشهایی از IATF 16949 که مخصوص صنعت خودرو است توجه کنید. در غیر این صورت ، باید الزامات هر دو استاندارد را در نظر بگیرید.برای دستیابی به انطباق ، باید یک برنامه عملیاتی تهیه کنید. در اینجا چند نمونه از مراحل عملیاتی برای دستیابی به آن هدف آورده شده است.

• مطالعه الزامات: اولین قدم بررسی الزامات ISO 9001: 2015 و IATF 16949: 2016 است. شما می توانید منابع آموزش و حسابرسی داخلی را که به شما کمک می کند با استانداردها آشنا شوید ، جستجو کنید.

• انجام تجزیه و تحلیل شکاف: در مرحله بعدی ، یک تجزیه و تحلیل شکاف را انجام دهید ، که شامل مقایسه فرآیندها و استانداردهای فعلی سازمان شما با موارد توصیف شده در IATF 16949 و ISO 9001 است. تجزیه و تحلیل شکاف برای تعیین همخوانی رویه های موجود شما با دستورالعمل های IATF و ISO ارزشمند است . در غیر اینصورت ، باید به آن رسیدگی کنید.• آماده سازی برای اجرا: سپس ، از نتایج تجزیه و تحلیل شکاف برای هدایت تدوین برنامه ای برای اجرای استانداردهای جدید استفاده کنید. اهداف مشخص و قابل اندازه گیری متناسب با نیازهای سازمان خود را حتماً شناسایی کنید.• آموزش پرسنل: در مرحله بعدی ، پرسنل مربوط به روند اجرا را شناسایی کنید. این افراد باید آموزش جامعی درباره استانداردها و برنامه اجرای آنها ببینند. اطمینان حاصل کنید که آنها درک کاملی از نقش های خود با چارچوب برنامه دارند.• برنامه را اجرا کنید: اکنون باید آماده باشید تا برنامه خود را عملی کنید. هر مشکلی را که در حین اجرا به وجود می آید برطرف کنید و استراتژی خود را در صورت لزوم تنظیم کنید. حتماً همه تغییرات را به درستی ثبت کنید.• انجام ممیزی داخلی: در مرحله بعدی ، ممکن است بخواهید قبل از تعیین وقت ممیزی رسمی صدور گواهینامه خارجی ، ممیزی داخلی انجام دهید. حسابرسی داخلی می تواند به شما کمک کند مناطقی را که از دست داده اید شناسایی کرده و از آمادگی برای حسابرسی گواهی خود اطمینان حاصل کنید.• برنامه ریزی ممیزی صدور گواهینامه خارجی: سرانجام ، می توانید برای انجام ممیزی های رسمی صدور گواهینامه ، با یک مرجع صدور گواهینامه IATF معتبر تماس بگیرید. برای توضیح دقیق این فرآیند به بخش بعدی مراجعه کنید.

مراحل صدور گواهینامه چیست؟

هنگام کار با NQA به عنوان نهاد صدور گواهینامه ، سه مرحله اصلی در فرآیند صدور گواهینامه وجود دارد: درخواست ، ارزیابی و صدور گواهینامه.• برنامه: ابتدا فرم درخواست را پر می کنید. شما می توانید از فرم نقل قول سریع آنلاین یا درخواست رسمی نقل قول ما استفاده کنید. فرم ارسالی شما اطلاعاتی راجع به شرکت شما و الزامات آن به ما ارائه می دهد و به ما در تعریف دامنه ارزیابی کمک می کند. پس از دریافت این اطلاعات ، پیشنهادی برای صدور گواهینامه به شما ارائه می دهیم.• ارزیابی: هنگامی که با پیشنهاد موافقت کردید ، می توانید ارزیابی خود را رزرو کنید ، به شرط آنکه بتوانید نشان دهید QMS شما حداقل سه ماه است که عملیاتی بوده و تحت بازبینی مدیریت و چرخه کامل ممیزی های داخلی قرار گرفته است. ارزیابی ما شامل دو بازدید اجباری است. در زیر روند ممیزی را با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد.

• صدور گواهینامه: پس از اتمام ممیزی ها ، تصمیم گیری در مورد صدور گواهینامه را انجام خواهیم داد. اگر QMS شما تمام شرایط را برآورده کند ، ما نسخه های سخت و نرم گواهینامه را صادر خواهیم کرد. گواهینامه به مدت سه سال معتبر است. برای حفظ صدور گواهینامه ، سیستم شما باید سالانه تحت نظارت ممیزی نظارت و یک بازرسی مجدد مجدد سه ساله قرار گیرد.فرآیند ارزیابی شامل مراحل زیر است. حسابرسی اولیه صدور گواهینامه شامل دو مرحله است.

مرحله اول حسابرسی اولیه اولین مرحله از حسابرسی اولیه صدور گواهینامه تأیید سازمان شما برای ارزیابی کامل است. این شامل یک ارزیابی بررسی اسناد است.بعد از اتمام ارزیابی مرحله یک ، حسابرس گزارشی را در اختیار شما قرار می دهد که هرگونه عدم تطابق یا فرصت های بهبود را مشخص می کند. در صورت لزوم ، شما یک برنامه اقدام اصلاحی ایجاد خواهید کرد. همچنین شما می توانید برای ارزیابی مرحله دو خود برنامه ریزی کنید و برای ارزیابی مرحله دو خود برنامه ای ارائه دهید.مرحله حسابرسی اولیه گواهینامهمرحله دو از ممیزی اولیه صدور گواهینامه با هدف تأیید مطابقت کامل QMS شما با الزامات IATF 16949 در عمل انجام می شود.پس از اتمام ممیزی ، ارزیاب هرگونه ناسازگاری یا فرصت بهبود را گزارش می کند. اگر حسابرس هرگونه مسئله اساسی را شناسایی کرد ، باید قبل از دریافت گواهینامه اصلاح کنید. برای دریافت گواهینامه بدون ارزیابی مرحله دو دیگر ، باید این مسئله را ظرف شش ماه اصلاح کنید. NQA همچنین باید اقدامات اصلاحی را تأیید کند.اگر حسابرس هیچ ناهماهنگی عمده ای پیدا نکند ، گواهینامه دریافت خواهید کرد. حسابرس همچنین یک طرح نظارتی را به شما ارائه می دهد و تاریخی را برای اولین بازدید نظارتی شما تعیین می کند.برای حفظ گواهینامه شما ، سیستم شما باید سالانه تحت نظارت حسابرسی قرار گیرد ، که یک حسابرسی جزئی از سیستم است. در طول ممیزی های نظارتی ، باید بتوانید بهبود مستمر داشته باشید. پس از سه سال ، شما باید یک حسابرسی مجدد تأیید را که یک حسابرسی کامل سیستم است ، تصویب کنید تا گواهینامه خود را تمدید کنید. اگر شرکت شما در طی این روند تغییر کند ، ما می توانیم در صورت لزوم تنظیم کنیم.اگر سازمان شما به عنوان تولید کننده ، تأمین کننده یا سایر موارد در صنعت خودرو درگیر باشد ، می تواند از انطباق و صدور گواهینامه IATF 16949 بهره مند شود. ما شما را تشویق می کنیم که به استاندارد مراجعه کنید ، اینکه چگونه می تواند به سازمان و مشتریان آن سود برساند و چگونگی آن را پیاده سازی کنید.مرجع صدور گواهینامه ای که با آن کار می کنید قسمت اساسی فرایند صدور گواهینامه است. NQA یک سازمان صدور گواهینامه کاملاً معتبر است . ما بر ارائه ارزش و خدمات برجسته به مشتریان خود تأکید می کنیم. علاوه بر اطمینان از اینکه QMS شما شرایط IATF 16949 را برآورده می کند ، حسابرسی های ما به شما در بهبود سازمان نیز کمک می کند.هر کجا که در حال دستیابی به انطباق و صدور گواهینامه برای IATF 16949 هستید ، لطفاً وب سایت ما را مرور کنید یا در صورت داشتن هر گونه سوال با ما تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در مورد IATF 16949 ، NQA و روند صدور گواهینامه ما کسب کنید.

IATF benefits companies within the automotive industry, resulting both from compliance with the requirements of the standards and from having certification itself.

 • Increased business opportunities: Having certification to an internationally recognized standard demonstrates your company’s credibility and commitment to quality. These attributes make manufacturers, suppliers and others within the industry more likely to work with your company. Manufacturers that subscribe to IATF also require many of their suppliers to have certification to IATF 16949. Certification opens the door to opportunities that might otherwise be unavailable.
 • Improved customer satisfaction: IATF 16949 helps you ensure the consistent quality of your products and provides greater assurance you will be able to meet and exceed customer expectations and improve your reputation.
 • Enhanced performance and reduced costs: IATF 16949 helps you continually improve your processes, resulting in increased efficiency and less spending. The standard focuses on improving efficiency within the supply chain.
 • Improved risk management: The specification’s focus on risk management helps businesses improve their understanding of risks and minimize those risks. It does so in part by enhancing product and service traceability and consistency.
 • More consistent quality: As a quality management standard, IATF 16949 helps you establish and maintain an excellent management system. This system enables consistency, competence and control throughout the supply chain and results in consistently outstanding products.

How Can You Become Compliant With IATF 16949?

Achieving compliance with IATF 16949 will require substantial effort. Your company will have to study the requirements of the standards and alter its processes to adhere to them. Achieving certification, however, will be worth the required time and effort.

It’s important to remember IATF 16949 is a supplement to ISO 9001. To receive certification to IATF 16949, you also need to comply with the requirements of ISO 9001. You don’t necessarily need to earn a second certification to ISO 9001, but you do need to follow all its obligations. If you already have a current ISO 9001 certification, you’ll only need to pay attention to the parts of IATF 16949 that are specific to the automotive industry. Otherwise, you will need to consider the requirements of both standards.

To achieve compliance, you’ll need to put together an action plan. Here are some example steps to an action plan for accomplishing that goal.

 • Study the requirements: The first step is to study the requirements of both ISO 9001:2015 and IATF 16949:2016. You may choose to explore training and internal auditing resources that will help you get familiar with the standards.
 • Conduct a gap analysis: Next, perform a gap analysis, which involves comparing your organization’s current processes and standards to those described in IATF 16949 and ISO 9001. The gap analysis is valuable for determining whether your existing procedures align with the IATF and ISO guidelines. If not, you must address it.
 • Prepare for implementation: Then, use the results of the gap analysis to guide the development of a plan for implementing the new standards. Be sure to identify specific, measurable goals tailored to the needs of your organization.
 • Train personnel: Next, identify personnel involved in the implementation process. These individuals should receive comprehensive training on the standards and the plan for their implementation. Ensure they have a thorough understanding of their roles with the plan’s framework.
 • Implement the plan: You should now be ready to put your plan into action. Address any problems that arise during implementation, and adjust your strategy as needed. Be sure to document all changes properly.
 • Conduct an internal audit: Next, you may wish to conduct an internal audit before scheduling your official external certification audit. An internal audit can help you identify any areas you may have missed and ensure you’re ready for your certification audit.
 • Schedule an external certification audit: Finally, you can contact an accredited IATF certification body to conduct official certification audits. Look to the next section for a detailed explanation of this process.

What Are the Steps to Certification?

When working with NQA as your certification body, there are three main steps in the certification process: application, assessment and certification.

 • Application: First, you’ll fill out an application form. You can use either our online quick quote form or formal quote request. The form you submit will give us information about your company and its requirements and will help us define the scope of the assessment. Once we’ve received this information, we will provide you with a proposal for certification.
 • Assessment: Once you agree to the proposal, you can book your evaluation, provided you can demonstrate your QMS has been operational for at least three months and has undergone a management review and full cycle of internal audits. Our assessment will include two mandatory visits. We’ll explain the audit process in more detail below.
 • Certification: After completing the audits, we will make a certification decision. If your QMS meets all the requirements, we will issue hard and soft copies of the certification. The certification is valid for three years. To maintain certification, your system must undergo annual surveillance audits and a three-year recertification audit.

The assessment process consists of the following steps. The initial certification audit consists of two stages.

Initial Certification Audit Stage One

initial certification audit

The first stage of the initial certification audit aims to confirm your organization is prepared for the full assessment. It consists of a documentation review assessment.

After the stage one assessment is complete, the auditor will provide you with a report that identifies any noncompliance or improvement opportunities. If necessary, you will create a corrective action plan. You will also schedule your stage two assessment visit and come up with a plan for your stage two assessment.

Initial Certification Audit Stage Two

Stage two of the initial certification audit aims to confirm your QMS conforms fully to the requirements of IATF 16949 in practice.

After completing the audit, the assessor will report any nonconformities or opportunities for improvement. If the auditor identifies any major issues, you must take corrective before receiving certification. You must correct the issue within six months to receive certification without a further stage two assessment. NQA must also verify the corrective action.

If the auditor does not find any major nonconformities, you will receive certification. The auditor will also provide you with a surveillance plan and set up a date for your first surveillance visit.

Surveillance and Recertification Audits

recertification audits

To maintain your certification, your system must undergo an annual surveillance audit, which is a partial audit of the system. During the surveillance audits, you must be able to demonstrate continual improvement. After three years, you must pass a recertification audit, which is a full system audit, to renew your certification. If your company changes during this process, we can adjust as necessary.

If your organization is involved in the automotive industry as a manufacturer, supplier or otherwise, it can benefit from compliance with and certification to IATF 16949. We encourage you to look into the standard, how it can benefit your organization and its customers and how to implement it.

The certification body you work with is an essential part of the certification process. NQA is a fully accredited certification body, and we have conducted more than 35,000 certifications across 70 countries. We emphasize providing value and outstanding service to our clients. In addition to ensuring your QMS meets the requirements of IATF 16949, our audits will also help you improve your organization.

Authors

Entrepreneur
Entrepreneur
مشاور مدیریت، کسب و کار، تولید و کیفیت