اهمیت “علم داده” و چگونگی خدمت آن به کسب و کارها

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

 

فهرست مطالب

– دانشمند داده چه می کند؟

– چرا علم داده؟ 8 روشی که یک دانشمند داده می تواند برای کسب و کار ارزش ایجاد کند.

– نتیجه گیری.

.

بدون دانش متخصصانی که فناوری های پیشرفته را به بینشی کاربردی تبدیل می کنند، مه داده یا کلان داده ها هیچ ارزشی ندارند. استفاده روزافزون سازمان ها از کلان داده ها و بهره برداری از نیروی عظیم آنها منجر به افزایش ارزش دانشمندان داده ای گردیده است که می دانند چگونه از حجم عظیم داده ها بینشی کاربردی استخراج نمایند.

این حقیقت که سازمان ها و کسب و کار های مدرن بر داده ها شناور هستند بر کسی پوشیده نیست. شرکت مشاوره مدیریت مکینزی تصمیمات مبتنی بر داده را در سیستم بهداشت و درمان ایالات متحده، بالغ بر 300 میلیارد دلار تخمین زده است که میتواند منجر به 12 تا 17 درصد کاهش در هزینه 2.6 تریلیون دلاری این حوزه در امریکا گردد.

ارزش بالای تحلیل و پردازش داده ها به طور روزافزون بر همگان روشن میگردد و این جایی است که یک دانشمند داده در کانون توجه قرار میگیرد. مدیران اجرایی از جذابیت علم داده بسیار شنیده اند و خوب میدانند که دانشمندان علم داده چگونه به ابرقهرمانان عصر مدرن بدل گردیده اند اما بسیاری هنوز از اهمیت جایگاه یک دانشمند داده در سازمان نا آگاهند. اجازه دهید نگاهی به منافع و مزایای علم داده بیاندازیم.

در این مقاله ما در رابطه با روشهایی خواهیم گفت که یک دانشمند داده میتواند به کسب و کارها ارزش ارائه نماید.

 • – توانمندسازی مدیران و روئسا برای تصمیم گیری بهتر
 • – هدایت اقدامات بر مبنای روندها که به نوبه خود منجر به تعیین دقیق تر اهداف میگردد.
 • – به چالش کشیدن کارکنان برای اقدامات بهتر و تمرکز بر مسائل مهمتر
 • – شناسایی فرصت ها
 • – تصمیم گیری با کمک شواهد کمی و داده محور
 • – آزمون تصمیمات اتخاذ شده
 • – شناسایی و پالایش مخاطبین هدف
 • – جذب و استخدام استعدادهای مناسب سازمان

.

دانشمند داده چه می کند؟

اغلب دانشمندان داده شاغل در صنعت در علوم ریاضیات، آمار و کامپیوتر مجرب و آموزش دیده اند. تجربیات آنها افقی گسترده است که به مصورسازی داده، داده کاوی و مدیریت اطلاعات بسط پیدا میکند. به طور معمول این افراد دارای تجربه در طراحی زیرساخت، محاسبات ابری و انبارش داده هستند.

اکثر دانشمندان صنعت در زمینه آمار ، ریاضی و علوم رایانه پیشرفته و آموزش دیده اند. تجربه آنها افق وسیعی است که به تجسم داده ها ، داده کاوی و مدیریت اطلاعات نیز می انجامد. تقریباً معمول است که آنها تجربه قبلی در زمینه طراحی زیرساخت ، محاسبات ابری و ذخیره سازی داده ها داشته باشند.

.

برخی از مزایای علم داده در کسب و کارها

 • کاهش ریسک و تقلب. دانشمندان داده آموزش دیده اند تا داده های خارج از چارچوب معین را شناسایی کنند. آنها مسیرها و شبکه های آمار و همچنین روشهای کلان داده برای جلوگیری از مدل های شبه تقلب ایجاد مینمایند و از این مدل ها برای تولید هشدار هایی استفاده میکنند که به هنگام شناسایی داده های غیرمعمول ایجاد میگردند.
 •  تحویل محصولات مرتبط. یکی از مزایای علم داده این است که سازمان ها درمی یابند چه زمان و مکانی محصولاتشان بهتر به فروش میرسد. این امر میتواند به ارسال محصول درست در زمان درست کمک نماید. و میتواند سازمان ها را در توسعه محصول برای برآورده سازی نیاز مشتریانشان یاری نماید.
 •  تجربیات شخصی شده مشتری. یکی از برترین مزایای علم داده، قابلیت درک و شناسایی مخاطبان با دقتی بسیار بالا برای گروه های بازاریابی و فروش سازمان است. با این دانش، سازمان میتواند بهترین تجربه ممکن را برای مشتریان خود ایجاد نماید.

 .

چرا علم داده؟ 8 روشی که یک دانشمند داده می تواند برای کسب و کار ارزش ایجاد کند.

 

1. توانمندسازی مدیران برای تصمیم گیری بهتر

یک متخصص داده با قابلیت تحلیل و افزایش بهره وری کارکنان، احتمالا مشاوری مورد اعتماد و یا شریک استراتژیک مطمئنی برای مدیریت ارشد سازمان خواهد بود. یک متخصص علم داده از طریق اندازه گیری، ردیابی و ثبت شاخص های عملکردی ، ارتباطات و ارزش داده های سازمان را به منظور تسهیل فرآیند تصمیم گیری در معرض دید تصمیم گیران قرار می دهد.

.

2. هدایت اقدامات براساس روندها – که به نوبه خود به تعریف اهداف کمک می کند

یک متخصص داده، داده های سازمان را آزمون و کنکاش کرده، سپس اقداماتی مشخص را به منظور کمک به بهبود عملکرد سازمان، ارتباط بهتر با مشتریان و در نهایت سودآوری بیشینه، ارائه و تشریح می نماید.

.

3. به چالش کشیدن کارکنان برای اتخاذ بهترین شیوه ها و تمرکز بر موضوعات مهم

یکی از مسئولیت های متخصص داده این است که اطمینان حاصل نماید کارکنان جزئیات تحلیلی سازمان را به خوبی می شناسند. آنها کارکنان را با نمایش اثربخشی کاربرد سیستم در استخراج بینش و اقدام درست، برای موفقیت آماده می سازند. هنگامی که کارکنان قابلیت های محصول را درک نمودند، تمرکزشان بر چالش های کلیدی کسب و کار قرار می گیرد.

.

4. شناسایی فرصت ها

متخصصان داده در طول تعامل خود با سیستم تجزیه و تحلیل جاری سازمان، فرایندها و مفروضات موجود را به منظور توسعه روش ها و الگوریتم های تحلیلی بیشتر زیر سوال می برند. شغل آنها ایجاب می کند ارزش های منتج از داده های سازمان را مستمرا و مداوم ارتقا بخشند.

.

5- تصمیم گیری با کمک شواهد کمی و داده محور

ظهور متخصصان داده، داده یابی و تحلیل آنها از کانال های گوناگون، نیاز به اتخاذ ریسک های بزرگ را رفع نموده است. دانشمندان علم داده با استفاده از داده های موجود اقدامات بالقوه گوناگونی را شبیه سازی می نمایند، تا بدین ترتیب سازمان قادر باشد بیاموزد کدامین مسیر بهترین خروجی ها و نتایج را برایش به ارمغان خواهد آورد.

.

6- آزمون تصمیمات اتخاذ شده

نیمی از این کارزار شامل اتخاذ تصمیمات قاطع و اعمال تغییرات لازم است. اما نیم دیگر چه؟ مهم است بدانید این تصمیمات چگونه بر سازمان اثر میگذارد و اینجاست که متخصص داده ورود میکند. داشتن فردی که توانایی اندازه گیری شاخص های کلیدی مرتبط با تغییرات مهم و ارزیابی و کمی سازی نتایج آنها را داشته باشد بسیار ارزنده و مفید است.

.

7- شناسایی و پالایش مخاطبین هدف

از تحلیل های گوگل گرفته تا نظر سنجی مشتریان، بسیاری از شرکت ها حداقل یک منبع داده مشتری در حال جمع آوری را دارند. اما اگر بدرستی استفاده نشوند – به عنوان مثال برای جمعیت شناسی – این داده ها مفید نخواهند بود. اهمیت علم داده در توانایی دریافت داده های کم ارزش – به خودی خود- و ترکیب آنها با داده های دیگر برای ایجاد بینش و درکی که یک سازمان را قادر میسازد درباره مخاطبین و مشتریانش بیشتر بداند قرار دارد.

یک دانشمند داده می تواند با شناسایی دقیق گروه های ارزشمند مشتریان، از طریق تحلیل منابع پراکنده و نامتجانس داده کمک شایانی به سازمان نماید. بدین روش با شناختی عمیق، سازمان ها قادر خواهند بود خدمات و محصولاتی متناسب با نیاز گروه های گوناگون مشتریان خود ارائه نموده و حاشیه سود خود را افزایش دهند.

 یک دانشمند داده می تواند از طریق تجزیه و تحلیل کامل منابع مختلف اطلاعات ، در شناسایی گروه های کلیدی با دقت کمک کند. با این دانش عمیق ، سازمان ها می توانند خدمات و محصولات را به گروه های مشتری اختصاص دهند و به شکوفایی حاشیه سود کمک کنند.

.

8- جذب و استخدام استعدادهای مناسب سازمان

مطالعه و بررسی رزومه ها کاری روتین و روزمره برای مسئول استخدام شرکت است اما این وضعیت به برکت علم داده دستخوش تغییر قرار گرفته است. با حجم اطلاعات دردسترس استعدادها و افراد توانمند-در شبکه های اجتماعی، پایگاه های داده و سایت های کاریابی- متخصص داده با روشهای خاص خود میتوانند از میان این منابع کاندیداهای مناسب نیاز سازمان خود را شناسایی و جذب نمایند.

با استخراج حجم وسیع داده های در دسترس-رزومه ها و درخواست های کاری- و چه بسا آزمون ها و بازی های پیچیده، یک دانشمند داده میتواند گروه جذب و استخدام سازمان را در انتخاب سریعتر و دقیقتر یاری نماید.

.

نتیجه گیری
علم داده میتواند به هر سازمانی که از داده های خود بدرستی استفاده می نماید یاری رساند. از آمار و بینش سازمانی گرفته تا جریان کار و به کار گیری داوطلبان جدید و همچنین کمک به مدیران ارشد در اتخاذ تصمیمات درست، علم داده می تواند برای هر سازمان در هر صنعتی بسیار کارساز و مفید باشد.


گروه مشاوران کوشان با بهره مندی از متخصصان علم آمار و تحلیل داده های کسب و کار، آمادگی دارد سازمان شما را در حوزه داده و استخراج مفاهیم کاربردی از آن یاری نماید. جهت دریافت اطلاعات تکمیلی با ما تماس بگیرید.

“کوشان، کوششی در تعالی سازمان”

 

 

Source: https://www.simplilearn.com/why-and-how-data-science-matters-to-business-article

Authors

Entrepreneur
Entrepreneur
مشاور مدیریت، کسب و کار، تولید و کیفیت