12 مرحله برای انتقال از ISO / TS 16949: 2009 به IATF 16949: 2016

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

نویسنده: Strahinja Stojanovic

آخرین بازنگری در IATF 16949 در نوامبر سال 2016 منتشر شد و با نزدیک شدن به آخرین مهلت انتقال ، مدیران نگران این موضوع هستند که چه گام هایی را باید برای اطمینان از مطابقت با آخرین نسخه بردارند.

درست است که IATF 16949: 2016 تغییرات قابل توجهی در رابطه با مفاهیم و روش ها ایجاد کرده است ، اما مسئله خیلی سختی نیست. تا زمانی که شرکت ها برای برنامه ریزی مناسب برای انتقال وقت بگذارند و به طور سیستماتیک به روند کار نزدیک شوند ، هیچ دلیلی وجود ندارد که قبل از مهلت مقرر تکمیل شود.

 

زمان سنجی

از تاریخ 1 اکتبر 2017 ، تمام ممیزی های جدید صدور گواهینامه باید مطابق با IATF 16949: 2016 جدید و نسخه 5 IATF Rules انجام شوند. سازمان هایی که قبلاً بر اساس ISO / TS 16949: 2009 گواهی داده شده اند می توانند برای ممیزی مجدد اعتبار مجدد خود اقدام کنند. وقتی مهلت در 14 سپتامبر 2018 پایان یافت ، گواهینامه های قدیمی ISO / TS 16949: 2009 دیگر معتبر نخواهند بود.

سازمانهایی که نیاز به انتقال از ISO / TS 16949: 2009 به IATF 16949: 2016 دارند ، باید در یک مهلت 14 سپتامبر یا قبل از آن ، ممیزی انتقال ، از جمله تأیید VETO برای صدور گواهینامه را تصویب کنند. آن دسته از شرکت هایی که بین ژوئیه و سپتامبر 2018 ممیزی انتقال خود را انجام می دهند ، حداکثر 120 روز فرصت دارند تا پس از پایان ممیزی انتقال ، تصمیم مثبت VETO دریافت کنند.

 

مراحل انتقال

در اینجا 12 مرحله وجود دارد که به ترتیب توصیه می کنم برای هر سازمانی که قصد دارد به نسخه 2016 استاندارد IATF 16949 منتقل شود:

1) زمینه سازمان را مشخص کنید. این نیاز جدید را با دقت در نظر بگیرید ، زیرا به عنوان پایه و اساس سیستم جدید مدیریت کیفیت (QMS) شما عمل می کند. هیچ الزام اضافی فراتر از ایزو 9001: 2015 وجود ندارد ، اما به دلیل ماهیت صنعت ، IATF 16949 به دلیل بالا بردن سطح شناخته شده است ، بنابراین شما باید پیش بینی کنید که وقتی زمان رسیدگی به ممیزی صدور گواهینامه است ، این بند از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد .

 

2) لیست تمام علاقه مندان. از نظر فنی ، این بخشی از همان بند است که در آن متن سازمان را پیدا خواهید کرد ، اما به دلیل جدید بودن ، ممکن است بخواهید بیشتر توجه کنید. شناسایی کلیه طرفهای ذینفع و تأیید انتظارات آنها هنگام تعیین جهت استراتژیک شرکت مهم است.

 

3) دامنه QMS را مرور کنید. اکنون زمان آن است که نگاهی دوباره به دامنه موجود سیستم مدیریت کیفیت خود بیندازیم ، زیرا قابلیت اطمینان و یکپارچگی سیستم مدیریت کیفیت شما به آن بستگی دارد. تجدیدنظر جدید در استاندارد نیاز به ارزیابی تعهدات خاص مشتری و درج آنها در محدوده QMS دارد.

 

4) رهبری را نشان دهید. الزامات رهبری در بازنگری جدید استاندارد تقریباً مشابه الزامات تعهد مدیریت در نسخه آخر است. با این حال ، IATF 16949: 2016 اهمیت بیشتری را به رهبری سازمانی می دهد ، با الزامات اضافی ذکر شده برای مسئولیت شرکت. مدیریت عالی می تواند رهبری خود را با ایجاد یک سیاست کیفیت و اهداف کیفیت ، مسئولیت پذیری خود را نسبت به سیستم مدیریت کیفیت و تأمین منابع کافی برای تداوم عملکرد آن نشان دهد.

 

5) ریسک ها و فرصت ها را ارزیابی کنید. آخرین بازنگری نیاز به ارزیابی خطرات و فرصت ها دارد. تمرکز بر توانایی سازمان در دستیابی به نتایج برنامه ریزی شده و همچنین سایر مفاهیم مانند تعهدات انطباق و زمینه سازمان است. ارزیابی ریسک باید شامل تجربیات گذشته از حسابرسی ، شکایات مشتری ، فراخوان محصول ، قراضه و دوباره کاری و بازگرداندن و تعمیرات میدانی باشد. پس از ارزیابی ریسک ها و فرصت ها ، باید برنامه هایی برای رفع آنها در نظر گرفته شود.

 

6) اهداف QMS را با جهت استراتژیک شرکت هماهنگ کنید. سیستم مدیریت کیفیت شرکت شما نمی تواند در تضاد با استراتژی کلی شرکت باشد. به همین ترتیب ، اهداف کیفیت باید با سایر فعالیت های شرکت مطابقت داشته باشد. تجدیدنظر جدید نیاز به ایجاد برنامه هایی برای دستیابی به اهداف و همچنین تعریف ، استقرار و نگهداری اهداف کیفی برای تأمین نیازهای مشتری دارد.

 

7) اطلاعات مستند را کنترل کنید. اصطلاح جدید “اطلاعات مستند” هم شامل رویه ها و هم سوابق است. این انتقال زمان خوبی برای ایجاد اصلاحات در اسناد موجود است در حالی که شما در تلاش برای تنظیم مجدد رویه های موجود خود با شماره بند جدید هستید. برای اطلاعات بیشتر ، مراجعه کنید به: لیست اسناد اجباری مورد نیاز IATF 16949.

 

8) کنترل عملیاتی را افزایش دهید. IATF 16949: 2016 خواستار کنترل بهتر فرآیندها – به عنوان مثال معیارهای عملیاتی و اجرای کنترل های پردازش ها با توجه به این معیارها است. علاوه بر این ، الزامات محرمانه بودن همراه با گسترش برنامه های عملیاتی و تعهدات کنترل نیز افزایش یافته است.

 

9) فرآیند طراحی و توسعه را دوباره تعریف کنید. تعریف فرآیند طراحی و توسعه شما باید توسعه یابد تا شامل ورودی ها ، خروجی ها ، کنترل ها و مسئولیت ها باشد. و همچنین نحوه مدیریت تغییرات در روند طراحی و توسعه – مانند افرادی که مجاز به ایجاد تغییرات هستند ، چه کسی نتایج هرگونه تغییر را بررسی می کند و برای جلوگیری از تأثیرات منفی چه کارهایی انجام می شود.

 

10) ارائه دهندگان خارجی را کنترل کنید. فرآیند خرید به “کنترل فرآیندها ، محصولات و خدمات ارائه شده از خارج” تغییر نام داده است. این نیاز اساساً می گوید شما باید هر کاری که باید انجام دهید تا مطمئن شوید ارائه دهندگان خدمات شما انتظارات را تحویل می دهند. این می تواند از طریق تأیید مطابقت فرآیندها ، خدمات و محصولات ارائه شده توسط ارائه دهندگان خارجی به نیازهای شما حاصل شود. برای انجام این کار ، باید تعیین کنید که چه اطلاعاتی باید از طریق نوع و میزان کنترل در اختیار تأمین کنندگان قرار گیرد.

 

11) عملکرد QMS را ارزیابی کنید. شما ملزم به ارزیابی QMS خود با توجه به عملکرد ، اثربخشی و کارایی آن هستید. شما ممکن است از قبل با KPI ها (شاخص های کلیدی عملکرد) آشنا باشید – فقط باید بفهمید چه مواردی باید کنترل شود ، چگونه باید نظارت شود و هر چند وقت یکبار.

 

12) اندازه گیری و گزارش دهید. اندازه گیری و گزارش دهی از اهمیت بیشتری در استاندارد جدید برخوردار است ، به ویژه هنگامی که صحبت از ارزیابی عملکردی است که قبلاً ذکر شد. به همین ترتیب ، بررسی مدیریت و فرایند حسابرسی داخلی باید با استاندارد جدید همسو باشد. حتی اگر تغییری در روش های انجام این فعالیت ها ایجاد نشده باشد ، برخی از تغییرات در الزامات حسابرسی به عنوان بخشی از حسابرسی داخلی و همچنین در عناصر ورودی برای بررسی مدیریت اعمال شده است.

 

انتقال به نسخه جدید استاندارد ممکن است در آغاز طاقت فرسا به نظر برسد ، اما من تخمین می زنم که در طول یک سال ، هر ماه بیش از یک یا دو ساعت طول نکشد. اینها تغییراتی به خاطر تغییرات نیستند – منطقی هستند و فرصتی فوق العاده برای ادغام بیشتر سیستم مدیریت کیفیت با سایر فعالیتهای تجاری شما و جلب توجه در رقابت شما ایجاد می کنند.

 

گروه مشاوران کوشان به عنوان یکی از برترین و موفق ترین مشاوران در حوزه آموزش، استقرار و اخذ گواهی نامه استاندارد IATF آمادگی دارد تا سازمان ها و شرکت های فعال در عرصه تولید قطعات خودرو را در این راستا یاری نماید. لطفا به منظور کسب اطلاعات بیشتر و دریافت تماس مشاورین ما، درخواست خود را در سامانه ثبت درخواست مشاوره سایت، ثبت نمایید.

کوشان، کوششی در تعالی سازمان

Authors

Entrepreneur
Entrepreneur
مشاور مدیریت، کسب و کار، تولید و کیفیت