IATF 16949:2016

(کارگروه اقدام بین المللی خودرو)

سیستم مدیریت کیفیت صنعت خودرو

 

صنعت خودروسازی جهانی با چالشهای بسیاری روبروست. تولید کنندگان و تامین کنندگان نیازمند یافتن راه کارهایی به منظور پاسخگویی اثربخش  به بازارهای ناپایدار و رقابتی فزاینده هستند. آنها همچنین می بایست با پیچیدگی های برخاسته از زنجیره تامین طولانی ناشی از جهانی سازی مقابله نمایند. این پیچیدگی ها می توانند شامل  نیاز به انطباق با الزامات قانونی کشورهای گوناگون، تقاضای برآورده سازی اهداف توسعه پایدار، سیاست های تجاری و غیره باشند. در همین حال جستجوی مصرف کنندگان برای تکنولوژی های جدید، سازمان ها را به روزآمدی با پیشرفت های فناورانه و نواوری بیش از پیش سوق می دهد.

با هدف همپایی با روند تغییرات و نیازهای مشتریان، سازندگان خودرو می بایست به صورت فعال و پیشدستانه نسبت به کاهش  اختلالات در کسب و کار خود اقدام نموده و ریسک های خود را شناسایی و برای آنها برنامه ای متناسب طرحریزی نمایند. اطمینان از انعطاف پذیری و چابکی سازمان، شما را در اختصاص منابع خود به اهداف استراتژیک و سرمایه گذاری های ارزش زا توانمند میسازد.

گروه مشاوران کوشان با سالها تجربه در همکاری با خودروسازان و قطعه سازان میهن عزیزمان، خدماتی اثربخش و کارا به موکلین و مشتریان خود ارائه می نماید.  رویکرد داده محور به ما این امکان را میدهد تا نیازهای خاص مشتریانمان را شناسایی نموده و راه حل های سفارشی را از جمله، آموزش، استقرار سیستم های مدیرتی، ممیزی شخص دوم، طرحریزی زنجیره تامین، ارزیابی تامین کنندگان و در نهایت دریافت گواهی نامه های کیفی بین المللی را برای آنها توسعه و تحویل نماییم.

IATF مجموعه ای از 9 خودرو ساز بزرگ و 5 انجمن تجاری وابسته به آن هاست که مجموعه IATF را تشکیل میدهند.

خودروسازها شامل شرکت های زیر هستند:

BMW Group , chrysler Group Dimler AG, Fiat Group Automobil, Ford Motor company , General Motor company , PSA Peugeout Citroen Renault SA , Volkswagen AG,

5 انجمن تجاری هم شامل موارد زیر هستند:

Vehicle manufacturers respective trade associations –AIAG( U. S) , ANFIA (Italy , FIVE (France) , SMMT ( U. K), VDA (Germany)

برنامه تغییر سیستم ISO TS 16949 به IATF بر اساس ساختار سازمان و زیر ساختهای اجرایی در هر بخش مورد بازنگری قرار میگیرد و گانت چارت اجرایی جهت پیاده سازی و آموزشهای لازم طراحی می گردد .

در نظر گرفتن الزامات خاص مشتریان در پیاده سازی استاندارد IATF بسیار حاءز اهمیت می باشد و می بایست بصورت دقیق در روشها و دستورالعملهای مربوطه لحاظ گردد .

شایان ذکر است جهت انجام ممیزی و صدور گواهینامه معتبر می بایست لیست شرکتهای صدور گواهینامه دهنده از طریق سایتهای معتبر مشتریان استعلام گردد .

ممیزی داخلی IATF

هر متخصص کیفیت در صنایع خودروسازی بر این مسئله اذعان می دارد که فرآیند ممیزی داخلی برای هر سیستم مدیریت کیفیت که مطابق با IATF 16949 گواهی و تصدیق شده باشد امری حیاتی است. ممیزی داخلی نه تنها در کمّی سازی مدیریت سازمان شما بر روی ریسکها به شما کمک می کند بلکه می تواند چشم اندازی فراگیر در بهبود مستمر یا خلاء آن در سازمان شما فرآهم نماید.

ممیزی داخلی شرکت می بایست بسیار دقیق و باریک بین باشد. اما تمرکز ممیزی داخلی در کجاها باید بیشتر باشد؟

یک چک لیست ممیزی داخلی می تواند شما را در تمرکز ممیزی داخلی تان بر فرآیندهای خاص کسب و کار و مخاطرات آن یاری نموده و اجزای مرتبط استاندارد IATF 16949 را که می بایست برآن تاکید بیشتری شود، شناسایی نماید. این چک لیست می تواند در چرخه ممیزی داخلی شما مورد استفاده قرار گرفته و در موارد لزوم بازنگری گردد. اکنون نگاهی به نیازمندی هایمان برای ایجاد چک لیست خود می اندازیم.

گام های ممیزی داخلی

گام های مورد نیاز ایجاد چک لیست ممیزی داخلی (استاندارد ISOTS 16949-IATF)  دقیقا به مانند مراحل ایجاد چک لیست های دیگر استاندارد ها از قبیل ISO14001 و ISO9001 هستند. این مراحل به ترتیب زیر هستند:

 1. مستندات را بازنگری نمایید

  ابتدا به منظور آشنایی با فرآیندهای QMS نیاز دارید تا کلیه مستندات سیستم مدیریت کیفیت خود را مطالعه نمایید تا هر گونه عدم انطباق در مستندات خود بر مبنای IATF16949 را مشخص نمایید.

 1. چک لیست را ایجاد نمایید.

  اکنون که در خلال بازنگری مستندات با الزامات (خط مشی، رویه ها، طرح ها و غیره) آشنا شده اید می توانید تدوین چک لیست خود را آغاز نمایید. این امر در شناخت شما نسبت به کنترل کردن آنچه در ممیزی اصلی انجام می پذیرد موثر است.

 2. ممیزی اصلی را طرح ریزی نمایید

  شما می بایست موارد بسیاری را در ممیزی اصلی چک نمایید. بنابراین از چک لیست خود در برنامه ریزی و زمان بندی مکان ها و واحدهایی که نیاز به بازدید دارند بهره گیرید.

 3. ممیزی اصلی را اجرا نمایید.

  بر خلاف بازنگری مستندات، ممیزی اصلی بسیار پویاست. شما می بایست حضوراً شرکت و محوطه آن را بازدید نمایید. فرآیندها و فعالیت ها را مشاهده و با کارکنان گفتگو کنید. اینجاست که ارزش چک لیست شما مشخص می شود. یافته های خود را در چک لیست ثبت نمایید. در غیر اینصورت ممکن است بخش هایی از یافته های خود را فراموش نمایید.

 4. گزارش را بنویسید

  پس از جمع بندی ممیزی اصلی، زمان نوشتن خلاصه یافته های شما از جمله عدم انطباق های مشاهده شده فرا رسیده است. با استفاده از چک لیست کامل شده و نکته های مشروح، می توانید این گزارش ممیزی داخلی را تهیه نمایید. گزارشی که شما و یا دیگر افراد می توانند از آن در تعریف و تعیین اقدامات اصلاحی بهره مند گردند.

 5. پیگیری نمایید.

  در بیشتر موارد ممیز داخلی از پیگیری اقدامات اصلاحی پیشنهاد شده در ممیزی داخلی باز می ماند. اما یاداشت های ثبت شده در چک لیست در یادآوری عدم انطباق های اعلام شده و دلایل آنها و نیز اینکه آیا اقدامات اصلاحی انجام پذیرفته اند یا خیر، به سازمان شما یاری خواهد رساند. هنگامی که این عدم انطباق ها تعیین تکلیف گردیدند، کار شما کامل شده است.

اهمیت دقیق بودن

همانگونه که آموختیم، چک لیست ممیزی داخلی شما می بایست به کلیه الزامات فهرست شده در IATF 16949 ارجاع داده شده باشد. از جمله این موارد نکاتی به منظور تعیین اینکه آیا فرآیندها و رویه های QMS همانگونه که طرح ریزی شده اند عمل میکنند یا خیر هستند. بنابراین به منظور حصول اطمینان از صحت ممیزی داخلی خود نیاز دارید تا کلیه مستندات فرآیند شرکت و همچنین متن استاندارد را با دقت مطالعه نمایید. تسلط بر این مستندات مهم شما را در مسیری صحیح به منظور ایجاد یک چک لیست ممیزی داخلی اثربخش قرار خواهد داد.

آنچه که در چک لیست شما باید گنجانده شود

بطور کلی چک لیست ممیزی داخلی شما می بایست چهار ستون داشته باشد.

 • مرجع به عنوان مثال شماره بند استاندارد IATF16949 و یا شماره بخش مرتبط در خط مشی

 • بر چه چیزی باید تمرکز کرد این ستون محلی است برای تشریح اینکه: در ممیزی اصلی در پی چه هستید. به عنوان مثال: با چه کسی مصاحبه می کنید؟ چه سوالی می پرسید، چه سوابقی درخواست می کنید؟ چه واحدی را بازدید می کنید، چه فرآیندی را پایش می کنید؟

 • انطباق مشخص نمودن انطباق سازمان با الزامات استاندارد دراین ستون و در جریان ممیزی اصلی انجام خواهد پذیرفت، در اکثر مواقع، تنها با پاسخ های بله و خیر می توان به این سوالات پاسخ داد .

 • یافته ها اینجا محل ثبت یافته های شما از ممیزی داخلی است. مواردی از قبیل نام افراد مصاحبه شونده، اظهارات آنها، عنوان و محتوای سوابق کنترل شده، تشریح مکان واحد بازدید شده، نکات قابل اشاره درباره فرآیندهای مشاهده شده و غیره

می توانید ممیزی داخلی را شروع کنید

اکنون تمام آنچه که نیاز دارید مطالعه استاندارد IATF 16949 است. تشابه آن با خط مشی های سازمان شما، و حصول اطمینان از مطابقت چک لیست ممیزی داخلی شما با هر دو آنها را بررسی کنید. چک لیست خود را به عنوان مجموعه ای از خطوط راهنما که شما را بر تمرکز به آنچه نیازمند کنترل است در نظر بگیرید و مطمئن شوید که نکات دقیقی به منظور تسهیل هر گونه اقدام اصلاحی ضروری ثبت می نمایید.

درصورت مشاهده هر گونه اختلاف میان الزامات و سیستم مدیریت کیفیت موجود، دقت و شرح نکات ثبت شده برای اطمینان از کفایت اقدامات اصلاحی اتخاذ شده و جلوگیری علت ریشه ای عدم انطباق امری حیاتی است. بنابراین در تهیه چک لیستی که به تمامی این موارد اشاره نماید، زمان و دقت لازم را به کار بندید .در نتیجه اقدامات فوق شرکت شما در مسیر درست و موفقیت آمیز دریافت گواهینامه IATF 16949 قرار خواهد گرفت.

گروه مشاوران کوشان با بهره مندی از کارشناسان مجرب در حوزه صنعت خودرو آمادگی دارد تا تولید کنندگان و تامین کنندگان گرامی را در امر آموزش، استقرار و دریافت گواهی نامه های صنعت خودرو از جمله  IATF 16949, ISO 10002 , ISO 10004 و همچین افزایش گرید و اعتبار نزد شرکت های ساپکو و سازه گستر یاری نماید.

 

کلیدواژه ها:

IATF16949:2016

مشاوره IATF